01 грудня 2011
Олімпійським іграм нашого часу заледве 115 років, але вони мають свою величезну історію завдяки сучасним способам спілкування, пресі, телебаченню, Інтернету. А Олімпійські ігри древності мають понад тисячу років і дотепер служать непогамованим об’єктом дослідження істориків, археологів, філологів.
Історія спорту, що веде свій родовід з ігор народів Стародавньої Греції, по-своєму загадкова і продовжує залишатися предметом підвищеного зацікавлення. Свій вагомий внесок у дослідження історії спорту внесли, як це не дивно звучить, і літературознавці. Зокрема, хто читав «Іліаду» та «Одіссею» Гомера, міг пізнати багато цікавого. Великий грек розповів нам, що звання чемпіона з боксу було розіграно на ХХІІІ Олімпійських іграх ще 688 року до нашої ери. Аристотель, а пізніше й римський поет Вергілій значно розширили коло пізнань сучасників про спорт у ті древні часи. Але ще й нині розгадують різноманітні розписи найдревніших амфор, збережені на папірусі ієрогліфи, наскальний живопис. Німецькі археологи з Університету Мюнстера розшифрували правила для учасників античних Олімпійських ігор, що були висічені на давньогрецькій мармуровій плиті. Кам’яна плита розміром 181×90 сантиметрів була знайдена 2003 року під час розкопок античного міста Олександрія Троянська, розташованого в сучасній Західній Туреччині. На плиті висічені правила, встановлені римським імператором Адріаном
Знаходячи ключі до таємниць минулого, пізнаючи діяльність та досягнення наших предків, сучасна людина ще з більшою повагою ставиться до них. І спорт – цьому підтвердження.
Коли 1912 року на Олімпійських іграх у Стокгольмі у плаванні на сто метрів переміг американський спортсмен гаваєць Дюк Каханамоку, котрий застосував кроль, або (як пізніше стали називати) вільний стиль, чимало знавців плавання назвали Гавайські острови батьківщиною кролю. Навіть тодішні академічні видання наголошували на тому, що новий, значно швидший стиль плавання – кроль, народився тільки наприкінці ХІХ століття. Яким же було їхнє розчарування, коли вони побачили давньоєгипетський ієрогліф, що означав «плавання». Малюнок засвідчив, що кроль був знайомий фараонам та їхнім підданим ще задовго до того, як вийшов перший твір данця Н. Брінкмана, якого вважають родоначальником правил спортивного плавання. Отже, плавали вільним стилем ще кілька тисячоліть тому. І це ще раз підтверджує, що скоріше чи пізніше навіть ізольовані один від одного народи можуть робити ті ж відкриття: у науці, техніці, спорті.
Останніми роками чимало з нас спостерігають виступи і переживають за братів – Віталія та Володимира Кличків. Не раз показують їхню підготовку до чергового бою і відпрацювання такого елементу, як тренування зі шкіряною грушею. А різні монографії з історії Олімпійських ігор наводять фотографію давньогрецької вази, яка доносить до нас образ боксера, котрий тренується зі шкіряною грушею.
Та й найпопулярніший футбол несе естафету віків. Знайдено грецький барельєф, чий вік становить кілька тисячоліть. І юнак, якого там зображено, здається теж уміло володіє прийомом зупинки м’яча стегном, як і майстри сучасного футболу. Тож, можливо, хлопчики давнього світу так само захоплено спостерігали за своїми кумирами, як фанати сьогодення.
Іван ЯРЕМКО.